Googlede Ara

Sindirim Sorunlarinda Tüketilebilecek Şifali Bitkiler


Sindirim sorunu midedeki gaz sıkışmalarından dolayı gerçekleşir.Hada rahat bir sindirim için lifli yiyecekler ve kepekli yiyeceklere yönelmelisiniz.Yemeklerden önce tüketilen 1 bardak su, yemek sonrası içilecek olan 1 bardak ılık su sindirimin daha rahat yapılmasını sağlayacaktır. Mide, yediklerimizi sindirmek için sıcak ortama ihtiyaç duyar. Yemek süresince içilen soğuk su ya da soğuk meşrubatlar midenin sindirimine ters etki yaratır ve gaz, şişkinlik yaratır. Yemek sonrası ılık bir bardak su sindirime destek verirken gaz ve şişkinlik yaratmaz.
Akşam yemeğinden sonra yenilecek olan 2-3 adet kuru kayısı, 2 adet kuru incir şişkinliği alarak, bağırsakları rahatlatır. 1 bardak sıcak suya koyulan 1 kaşık bal bağırsaklarda müshil etkisi yaratır. Kimyon, anason ve keten tohumu bir arada çay yapılabilir. 10 dakika kadar demlenip, içilirse bağırsaklar ve mide rahatlar.
Keten tohumu bağırsaklarda dengeyi sağlayarak bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. 1 çay kaşığı keten tohumu yemeklerden sonra su ile tüketilebilir. Bol posalı ve lifli beslenmek bağırsak ve midenin rahatsız olmasının önüne geçer. Bu nedenle bol sebze tüketilmelidir. Sebze yanında belirli meyveler, örn. şeftali, muz, elma, portakal sindirime yararlıdır.

Kategori: , , , ,

0 yorum